ÎNSCRIERE CLASA PREGĂTITOARE 2021-2022

Înscrierea în învățământul primar se face prin depunerea unei cereri-tip de înscriere, însoțită de documente justificative.

Cererea-tip de înscriere se poate completa online (http://inscriere.edu.ro/cerere), transmite prin e-mail (darmanesti@scolidb.ro), prin poșta (pe adresa: Dărmănești, strada Dumitru Popescu, nr. 182) sau se poate depune la secretariatul unitatii de invatamant la care parintele doreste inscrierea copilului, in perioada prevazuta de Calendarul inscrierii in invatamantul primar.

Validarea cererii-tip de inscriere este obligatorie si se face la unitatea de invatamant la care parintele solicita inscrierea.

În vederea asigurării fluenței procedurilor și a evitării aglomerației, unitățile de învățământ asigură inclusiv posibilitatea de programare telefonică a părinților pentru completarea și/sau validarea cererilor-tip de înscriere.

Numărul de telefon la care părinții pot apela este: 0245661329.

Perioada de înscriere: 29 martie - 28 aprilie 2021.

Program de înscriere: 8:00 - 18:00 (luni-joi);

8:00 - 17:00 (vineri).

DOCUMENTE NECESARE PENTRU ÎNSCRIERE:

1. Cerere – tip de înscriere (se completează online sau la sediul unităţii de ȋnvăţământ);
  2. Copie a certificatului de naştere al copilului;
  3. Copie a actului de identitate al părintelui/ reprezentantului legal;
  4. Copie a recomandării de înscriere în clasa pregătitoare ( pentru copiii care împlinesc 6 ani în perioada 1 septembrie – 31 decembrie 2021);
  5. Declarație-tip pe proprie răspundere, cu privire la veridicitatea datelor și a informațiilor completate în cererea tip (online);
  6. Copie a hotărârii de divorț prin care se face dovada modului în care se exercită autoritatea părintească și la care dintre părinți a fost stabilită locuința minorului (dacă este cazul).

NUMĂR CLASE PREGĂTITOARE ALOCATE ÎN ANUL ȘCOLAR 2021-2022:

ȘCOALA GIMNAZIALĂ DĂRMĂNEȘTI: 1 clasă pregătitoare - 23 locuri;

ȘCOALA GIMNAZIALĂ MĂRGINENII DE SUS: 1 clasă pregătitoare - 12 locuri.

DOCUMENTE UTILE

METODOLOGIE ÎNSCRIERE ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR