Despre Noi

Misiunea școlii

Şcoala Gimnazială Dărmăneşti este o şcoală centrată pe promovarea valorilor şi principiilor democratice, pe implicarea mai largă a comunităţii în viaţa şcolii şi extinderea serviciilor şcolii pentru comunitate.

Climatul educaţional al şcolii este bazat pe performanţă, competiţie transparentă şi onestă, pe cooperarea şi încurajarea iniţiativei individuale şi a inovaţiei didactice, menite să susţină dezvoltarea individuală a fiecărui elev şi egalitatea de şanse prin educaţie.

Viziunea şcolii

Ne propunem să devenim una din şcolile de prestigiu din zonă, apreciată de către părinţi şi comunitatea locală, pentru eficienţa activităţii instructiv-educative, asigurarea condiţiilor materiale, necesarea unui învăţământ de calitate, asigurarea şanselor tuturor elevilor, pentru rezultate deosebite în activitatea de performanţă şi pentru onoarea şcolii în comunitatea locală şi nu numai.

Şcoala noastră asigură calitatea procesului didactic, printr-o continuă reflexie asupra actului de predare-învăţare şi evaluare, printr-un efort de găsire a unor soluţii creative pentru educaţia prezentă şi viitoare, pentru ancorarea şcolii în comunitatea locală şi europeană.